VIP vyber čaju novinky

Zelený Čaj

BI LUO CHUN

Pi Lo Chun , je známy pre svoj jemný vzhľad, ovocnú chuť, kvetinovú arómu, nápadné jemné biele chĺpky. Listy tohto vysoko ceneného čaju pochádzajú z jarného zberu.

cena: 7,50eur/50g


momentálne vypredaný

Miyazaki Yabukita Sencha BIO/ORGANIC

Veľmi chutná trieda japonského tradičného zeleného čaju, ktorý má hutnú trávnatú vôňu suchých listov a príjemné trávnato-kvetovo-ovocné tóny s príjemnou sladkosťou v chuti. Veľmi svieži čaj a dá sa pripravovať aj macerovaním za studena.

9,96€/50g

Čierny Čaj

GOLDEN NEPAL 

Nepálsky čaj chuťovo veľmi blízky celosvetovo najdrahším indickým čajom z Darjeelingu. Veľmi chutný každodenný spoločník za super cenu.

cena: 5,80€/50g


Čierny Tipsový Yunnanský čaj (Da Ye Zhong)

Neskutočne chutný čierny čaj z Lincangu v Čínskej provincii Yunnan. Na jeho výrobu sú použité výhradne tippsy, čo znamená že sa ručne zbierajú iba vrchné lístky z veľkolistého kultivaru čajovníku.

Vôňa čaju je prekrásne pestrá až máte chuť ostať ovoniavať ešte nezaliate listy kde je cítiť príjemnú naturálnu vôňu premiešanú s tónmi medu.

Chuť nálevu je krásne vyvážená, jemná. Môžete v nej cítiť ako by kvety a medovitosť vo veľmi príjemnom pomere. Nenadarmo je označovaná táto trieda čierneho čaju ako Palácová, alebo aj ako Čaj Panovníkov.

cena: 10,38eur /50g


Rolovaný čierny čaj z jarného zberu

Jarný zber je veľmi chutný a výrazný. Tento čaj je zvaný ako Zlaté slimáčiky, pretože je zberaný vyhradne z prvého a druhého listu a na konci procesingu keď má list zlatistú farbu je zrolovaný a pripomína malých slimáčikov.

Chuť je príjemne vyvážená s naturálnymi sladkastými tónmi

cena: 5,70eur/50g

Biely Čaj

MOMENTALNE VYPREDANE

Čerstvý biely čaj - Bai Mu Dan v TOP kvalite

Prvotriedny TOP biely čaj spracovaný tradičným spôsobom z tohtoročného marcového zberu zo známeho čajového pohoria Simao. Chuť a vôňa sú jemnučké a je v nich cítitť sladkasté tóny medu, a vzdialených kvetov . Pri tomto druhu bieleho čaju sa na našom EU ale aj US trhu vyskytujú hlavne menej kvalitne spracované čaje typu Bai Mu Dan, nakoľko je pomerne vzácny a drahý. Preto spracovatelia, aby znížili cenu používajú menej kvalitný listový materiál z lacnejších zimných zberov kde listy nemajú adekvatnu pestrú chuť. Ďalej používajú aj menej kvalitné úlomky listov a aj už suché listy z kríčkov takzvané Huang Pian (žltý list), ktoré nie sú až tak vhodné na tento druh čaju a využívajú sa hlavne u čajov hutnejšej, zemitejšej chuti ako je druh Pu-Erh. Tento čaj Bai Mu Dan čo v preklade znamená Biela Pivoňka je v prvotriednej kvalite či už čo sa týka použitého listového materiálu, ale aj spracovania.

cena: 16 eur/50g

Oolong

momentálne vypredaný

DanCong -Ya Shi Xiang z Feng Huang

Legendárny čaj oolong typu DanCong Ya shi xiang zelenšej formy. Pochádza z rodinnej farmy vo Feng Huang v nadmorskej výške 800m nad morom. Tento druh dancongu je jemnejšie spracovaný, takže si zachováva veľký podiel ešte zelených lístkov. Tým pádom jeho chuť je výrazne kvetnatá a svieža môžete tam cítiť tóny medu, konzervovaného ananásu a dokonca si dovolím tvrdiť, že je tam cítiť ako by sladké cukríky. Dá sa povedať že to je zmes rôznych chutí ktorá vám pri pití vybuchne v ústach. U mňa patrí už roky medzi môj najobľúbenejší oolong typu Dan Cong.

cena: 15eur/50g


BOHYŇA MILOSRDENSTVA

Dobrá, cenovo dostupná, stredná trieda obľúbeného Čínskeho oolongu sviežej kvetnatej chuti. 5,90€/50g

Shu Pu Erh

Shu Pu-Erh Wu Liang Shan ročník 2020 357g

357g koláč tmavého Pu-Erhu z roku 2020, ktorého listy pochádzajú z letného zberu roku 2020 na hore Wu Liang vo výške 2000m nad morom. Vďaka tomu že tieto čajovníky z tejto oblasti rastú vysoko v horách, kde je počas roka prevažne hmla, majú unikátnu chuť. Listy boli po zbere spracované v známej továrni Nan Jian Hei Long Tan podľa tradičnej receptúry. Pri tomto čaji je pomer cena-výkon naozaj priaznivý.

cena: 32 eur / koláč 357g (už iba posledné 2ks)


Shu Pu erh z Bulangu skvelý mix listov

Tento 200g koláčik obsahuje veľmi chutný mix listov pochádzajúcich z čajových kríčkov spracovaných v roku 2011 a listov z roku 2017 oba z jarného zberu kedy sú lístky chuťovo najvýraznejšie. A môžem povedať že tento mix je vynikajúci. Účelom tohto mixu bolo sprostredkovať čajopilcovi chuť starého, kvalitne odležaného Shu Pu-erhu ale súčasne premiešané s pocitom mladého kvalitného Shu. Ak máte radi Shu Pu-erhy, treba jednoznačne vyskúšať .Zároveň to, že sa listy zmiešali znížilo jeho cenu na prijateľnejšiu a dostupnejšiu pre ľudí ktorí radi ochutnajú dobré čaje.

V chuti nájdete výrazné tóny tmavej čokolády s orieškami.


Cena 200g koláča je 24 eur (posledný 1 kus)


Tuo Cha z pohoria Wu Liang 2021

Továrenská klasika od Nanjianu. Listový materiál pochádza z čajových kríčkov z pohoria Wu Liang Shan. Príjemný Shu Pu-Erh na denné pitie za super cenu. V chuti cítiť klasicky tóny suchého dreva a ako by oriešky so sladkastou dochuťou na jazyku.

cena:9,50 eur / 1ks (100g) (už iba posledných 3 ks)


Cha Tou z pohoria Yi Wu ročník 2018 zo starších stromov

Toto Cha tou pochádza z preslávenej čajovej oblasti Yi Wu kde rastú vysoko cenené kultivary čajovníkov z ktorých je spracovaný tento čaj. Tento je za ve%lmi priaznivú cenu lebo niektoré čaje z tejto oblasti sú cenou astronomicky vysoko.Lístky boli zbierané ako mladé výhonky zo starších čajovníkových stromčekov a silnejšie fermentované v roku 2018. Ide o mix jarného a jesenného zberu. Napriek silnejšej fermentácii je chuťovo prehľadné a môžete si vychutnať tóny orieškov, dreva a sladkosti.

Cena 8 eur / 50g (posledných 100g)Yunnanské Cha Tou ročník 2009

- Tieto ako by malé, utlačené listové zlepence, vznikajú pri procese fermentácie, kedy sa listy dajú na jednu veľkú kopu a nechávajú sa zrieť. Vplyvom tlaku na spodku kopy, vzniknú práve takéto malé zlepence listov pripomínajúce ako by malé nugetky. Na konci fermentácie sa volné lístky rozdelia od Cha Tou a putujú ďalej na spracovanie. Konkrétne tieto Cha Tou pochádzajú z Yunnanskej oblasti Simao. Chuť tohto čaju je ako by orechová s tónmi suchého dreva s príjemnou sladkastou dochuťou na jazyku. Zvládajú naozaj veľké množstvo nálevou. 9,50€/50g


Liu Bao Guangxi ročník 2001

Jeden z extrémne cenených čajov s veľmi svojskou, hutnou, zemitou chuťou.

"Liu Bao" sa doslovne prekladá ako "Šesť hradov", čo sa vzťahuje na pevnosti v konkrétnej časti Guangxi odkiaľ čaj pochádza. Čaj dostal tento názov podľa dedinky Liu Bao v provincii Guangxi v ktorej sa pôvodne začal vyrábať.

Liu Bao je jeden z najstarších spôsobov prípravy čaju, ktorý sa zachoval a pije sa dodnes. Je to vynikajúci príklad obchodných ciest, ktoré existovali pred mnohými rokmi, keď kočovníci z ďalekých miest záviseli od dodávok čaju z teplejších oblastí Číny. Fermentácia, ktorou čaj prechádzal, mu pomáhala prežiť dlhé cesty.

Podľa Tradičnej čínskej medicíny má Liu Bao výnimočné vlastnosti. Môže mať chladiace aj ohrievacie vlastnosti v závislosti od úrovne fermentácie. Liu Bao má za následok odstránenie prebytočného tepla a čistenie krvi. Zároveň ohrieva telo tým, že odstraňuje prebytočnú vlhkosť.

Skladovaný v košoch v horúcom a vlhkom Wuzhou (Guangxi) má tento čaj klasickú zemitú chuť orechov a hutné tóny starých vlhkých starých chrámov. V dochuti je citeľná aj jemná sladkosť a zvieravosť na jazyku. Nálev je hustý s bordovo-hnedým odtieňom.

Je skvelým pomocníkom po ťažkých mastných jedlách ale aj skvelým spoločníkom pri upršaných dňoch kedy si len otvorite okno dokorán a pomaly usrkávate zo svojho Liu Bao.

cena: 16 eur/25g

Sheng Pu-Erh


Sheng Pu-Erh z pohoria Pa Sha ročník 2015

Skvelý odležaný zelený Pu-Erh z preslávenej pu erhovej hory Pa Sha z ktorej pochádzajú skvelé pu-erhy. Listy pochádzajú z jarného zberu roku 2015. Jarný zber listov je na chuti jednoznačne cítiť pretože dodáva tomuto čaju skvelú širokú škálu chuťových tónov. Na chuti sa podpísalo aj skvelé vyvážené skladovanie počas ktorého došlo k zušľachteniu chute a nie degradácie čo sa bohužiaľ vďaka zlému a moc vlhkému skladovanie sheng puerhov stáva často.  Tento čaj jednoznačne ale nieje tento prípad. Dáva pomerne dosť hutný nálev a na jazyku vám zanechá tóny medu, kvetov a to v krásne vyváženom pomere. Zároveň nemá v sebe ani náznak zadymenosti ktorá by vám prebíjala chuť čo v našich končinách je bohužiaľ skoro pravidlom u množstva sheng pu erhov. Pri tomto sa vám to nestane. Jednoznačne odporúčam.

cena: 17 eur/ 50g poslednych 357gGu Shu Maocha z Yi Wu ročník 2019

Skvelý Gu Shu (Starý strom)  Sheng Pu-Erh z čajového pohoria Yi Wu. Listy pochádzajú zo starých čajovníkových stromov ktoré uvádzajú že majú v rozmedzí od 100 do 150 rokov.

Gu Shu resp. čaj zo starých čajovníkových stromov je vzácny a veľmi cenený v Číne a od toho sa odvíjajú aj často krát astronomické ceny zalisovaných koláčov. Zároveň vzniká aj veľa napodobenín týchto drahých čajov. Tento je pomerne cenovo dostupnejší vďaka tomu, že sú to ešte nezalisované listy, čím po zalisovaní do čajovych koláčov narastá znova cena, ktorá sa každým rokom skladovania a zrenia ešte zvyšuje. Vďaka tomu môžete ochutnať drahý čaj v cenovo dostupnejšej verzii a to je výhra jednoznačná.

Ako je zvykom u starších stromov listy púštajú pomalšie plne sa uvoľnia cca v treťom náleve. Chuť je pestrá kvetnatá s typickou zvieravosťou na jazyku a silným Cha Chi (energiou čaju)

cena: 13eur/25g


Mini Bing zo starých stromov ročník 2015 (10g)

Tento čaj odporúčam ľudom ktorí už majú skúsenosti so sheng pu-erhom a jeho chuťou, pretože iba tak budú vedieť dokonale oceniť tento mini Bing. Ide o zmes divokých starých čajovníkov (okolo 150 rokov) z Xi Gui. Veľké čajové koláče (357 g) sú z tejto oblasti zvyčajne extrémne drahé a práve preto vedia byť tieto malé zmiešané 10 g tablety dobrou voľbou, ako si vychutnávať, alebo len ochutnať naozaj skvelý Sheng Pu-Erh, bez toho že by ste museli brať hypotejku :). Z výluhu je cítiť pekná vyvážená ako by kvetinová vôňa a v ústach vám zostáva príjemná sladká dochuť. Tento čaj odporúčam pripravovať výhradne viacnálevovo v cca 30sec nálevoch v Gaiwane. Práve preto ho neodporúčam pre úplnych začiatočníkov v oblasti čaju a hlavne Sheng Pu-Erhov.

3€/1ks/10g 

Iné

YiXing konvička 220 ml

Tradičná čínska konvička na čaj z pálenej hliny. Konvička je neglazovaná, čižeje vhodná na prípravu jedného druhu čaju ako napriklad Pu-Erh, kedy keramika do seba postupne nasáva pripravovaný čaj a časom sa "začajuje" a získa svojské vlastnosti ktoré sa odzrkadlia na chuti čaju v nej pripravovanom. Cenovo je pomerne dosť dostupná, nakoľko YiXing konvičky sa bežne pohybujú v cenách okolo stoviek eur.

46,70


Zlievka Gong Dao Bei (sklo)

Zlievka je určená na zlievanie už vyluhovaného čaju. Je to kôli tomu, že sa oddelia pri zlievani cez sitko drobné časti čajových listov a je zliaty čistý výluh.

Zároveň v gaiwane alebo konvičke, keď sa lúhuje čaj, tak v okolí listov býva najviac hutný výluh. Zliatím do zlievky a nasledovným rozlievaním z nej do čajových mištičiek, sa zaistí v každej miske rovnaká hutnosť výluhu.

Ďalej sa používa na posudzovanie sily vyluhovania podla farby v jednotlivých nálevoch.

Ďalej sa zlievka používa aj na ochladenie vody pri zalievaní čajov s nižšou teplotou vody ako je vriaca.

14€